Tesaři se ohánějí sekerami, pod rukama jim vzniká Libušín
Tomu, kdo zavítá v následujících týdnech do areálu firmy Teslice CZ v Bystřičce, se naskytne nezvyklý pohled. Tesaři zde opracovávají trámy na obnovu Libušína. Nepoužívají ale techniku. Ohánějí se pouze sekerami.
„První se jmenuje hlavatka, kterou zpracováváme trám nahrubo. Pak přijde na řadu širočina, jež má širokou ostrou čepel, a tou dopracováváme trám načisto, tedy do finální podoby, v níž bude zabudovaný do stavby,“ popsal jednatel firmy Teslice CZ Martin Šrámek.
Je to tradiční technika stará přes sto let. Tesaři musejí být zdatní. Je důležité, aby trám neopracovali ani málo, ani moc. Aby byl prostě přesně takový, jako v době, kdy Libušín v roce 1899 vznikal.
Jedná se tak o fyzicky náročnou a přesnou práci.
„Chlapi zpracují zhruba jednu šestimetrovou kládu za den. Přitom jen na hrubou stavbu bude potřeba až tři sta padesát kubíků dřeva,“ řekl jednatel.
Na trámy, které se budou zpracovávat měsíc až dva, je použito dřevo ze zimní těžby, která začala v listopadu. Smrky a jedle věnovaly Lesy ČR a kácení zajistily zdarma Vojenské lesy a statky ČR.
Předtím, než budou trámy převezeny na Pustevny, složí řemeslníci stavbu nanečisto v hale na Bystřičce.
„Až to dovolí klimatické podmínky, tak postavenou konstrukci označíme, rozebereme a vyvezeme na Pustevny,“ řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš s tím, že hrubá stavba bude hotová do konce roku. Dřevo do interiérů se začne těžit v listopadu a zpracovávat se bude přes zimu.
Libušín, který byl postaven podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče a patřil přes sto let k symbolům beskydských Pusteven, by měl být hotov v roce 2019. Stát bude přes 80 milionů korun a hrazena bude z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR, darů Zlínského a Moravskoslezského kraje a pojišťovnou Kooperativa.
Přispěli také lidé. Na transparentním účtu bylo shromážděno přes 9, 9 tisíc korun, Nadační fond ČR na DMS vybral 931 tisíc. Celková částka tak činí 10,9 milionu korun.
„Rád bych všem poděkoval, vážím si společného zájmu jednotlivců, firem, obcí i krajů. Oceňuji projekty, jejímž cílem bylo rozšíření povědomí o Libušínu a získání finančních prostředků na sbírku. Dřevo na celou stavbu, téměř tisíc metrů krychlových daroval podnik Lesy ČR. Poděkování za těžbu a odvoz dříví patří Vojenským lesům a statkům ČR,“ doplnil Jindřich Ondruš.