Tradiční velikonoční program přilákal do skanzenu tisíce lidí

Tatary, kraslice všech podob, nebo tradiční pokrm pučálka. To vše bylo k vidění nebo ochutnání během tří svátečních dní v rožnovském skanzenu. Velikonoční program přilákal do Rožnova tisíce návštěvníků z celé republiky.

[fvplayer src=”https://youtu.be/iW8bjaXlGfg”]
Velikonoce ve Valašském muzeu v přírodě potrápilo začínající aprílové počasí. Bílou sobotu poznamenal chladný vzduch a zatažená obloha, Boží hod už byl přece jen teplejší i slunečnější a na Červené pondělí vtrhlo do Dřevěného městečka jaro.

Branami skanzenu proudily po všechny tři sváteční dny tisíce lidí.

Bílá sobota se nesla ve znamení velikonočního jarmarku s ukázkami lidových řemesel. V obležení byly stánky s kraslicemi i s velikonočními pomlázkami. „Jeden koupím dědovi jako dárek, druhý sobě, protože plést neumím a chci jít šmigrustovat,“ prozradil Libor Ševčík z Ostravy.

Na Boží hod byly na pořadu jarní obyčeje v podání folklorních souborů. Kromě hudby, zpěvu a tance se z Dřevěného městečka nesl klapot dřevěných trakačů proháněných místními rapatáři. „Je to úžasná podívaná, jako bych se vrátil v čase do dob, kdy Velikonoce byly ještě oslavou jara a plodnosti. Jsem tady s vnukem, podívali jsme se, jak se zdobí vajíčka, jak se pletou pomlázky, a ochutnali jsme jarní polévku. Návštěva muzea byla pro nás oba skutečným zážitkem,“ řekl Rudolf Bordovský z Frenštátu pod Radhoštěm.

Červené pondělí se ve skanzenu neslo ve znamení jarních zvyků, písní, říkadel v podání folklorních souborů a cimbálových muzik.

„Po všechny dny mohli lidé vybírat z bohaté nabídky velikonočního zboží a výrobků lidových řemeslníků a občerstvení,“ doplnila mluvčí Valašského muzea v přírodě Pavlína Polášková.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here