V ulicích Rožnova se četlo a pojídal štrúdl. Letos už po páté

Pravidelný čtenářský štrúdl se koná vždy v březnu, který je vyhlášen Měsícem čtenářů.

[fvplayer src=”https://youtu.be/D15qsMV8nOs”]

Čtenářský štrúdl je pro letošek sněden (TV Beskyd)

Čtenářský štrúdl je happening, který se snaží upozornit na to, že knihovna není jen statická instituce. A je to také recesistická akce, jíž se pravidelně kromě knihovníků účastní dětští i dospělí čtenáři a která nádavkem připomíná dva literáty, a to Františka Palackého a Čeňka Kramoliše.

Štrúdl, jehož součástí je také pojídání stejnojmenného moučníku, prošel Rožnovem ve středu 16. března. Do ulic se vydal od budovy knihovny, zastavil se u památník Františka Palackého, kde se čtenáři dozvěděli zajímavosti o jeho životě, zavítal k radnici na Masarykově náměstí, před níž uvolnění radní četli společně s účastníky happeningu ze svých oblíbených knih a došel až k soše Věčného čtenáře, která připomíná Čeňka Kramoliše.

„Čtenářský štrůdl je autorský nápad rožnovské knihovny, jeho účelem je upozornit na aktivity, které pořádáme mimo budovu, například na letní procházky městem, nebo podzimní lampionový průvod s názvem Putování s broučky. Zároveň cílíme na propagaci čtení,“ vylíčil ředitel knihovny Pavel Zajíc.

Knihovna pracuje s dětmi pravidelně, například v dubnu pro ně pracovníci připravili novinku, a to pravidelná představení loutkového divadélka Rolo. Dále mohou malí čtenáři přijít na besedu o Shakespearovi, jehož výročí si svět připomíná právě v dubnu.
„Máme tři tisíce dospělých a osm set padesát dětských čtenářů. Jsme rádi, že jejich počet neklesá, ačkoli obyvatelů města ubývá,“ řekla knihovnice Alena Srovnalová.

Průvod, který skončil u sochy Věčného čtenáře symbolickým snědením štrúdlu, si přítomné děti užily. „Jsem tady poprvé, a moc se mi to líbilo. Nejvíce asi společné čtení, kdy jsem si musela dávat pozor, abych se nespletla,“ přiznala devítiletá Anička Vlková, která čte nejraději dobrodružné knížky. Vítek Svačina čte nejraději knihy o starověku. „Naštěstí jich mají v knihovně dost, takže se mám pořád na co těšit,“ prozradil devítiletý čtenář.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here