Frenštát pod Radhoštěm

Ve Frenštátě uspořádali vzpomínkovou akci 35 let svobody pro studenty i veřejnost

Ve Frenštátě pod Radhoštěm uspořádali akci, na které se vzpomínalo na dobu před třiceti pěti lety, kdy město opustili vojáci okupačních vojsk a odjel poslední vlak naložený vojenskou technikou. Promítání dobových dokumentů a setkání studentů s pamětníky proběhlo v místním kině.

Projekce filmu Poslední vlak, sestřih rozhovorů s pamětníky a beseda s přímými aktéry událostí, které se uskutečnily před 35 lety. Tak proběhlo vzpomínkové setkání, které pro žáky místních základních i středních škol uspořádalo v úterý 4. března město Frenštát pod Radhoštěm.

JAN REJMAN, starosta města
“Jelikož se jedná o významnou událost nejen pro Frenštát, ale pro možná celou střední Evropu, tak jsme to chtěli pojmout trošku jinak. V tomto roce jsme se rozhodli, že budeme promítat v kině dokument, který vlastně vyobrazí to, jak to celé vlastně probíhalo, a co se tady dělo před těmi 35 lety.”

Jedním z pamětníků a přímých účastníků těchto událostí byl pan Miloslav Malíček.

MILOSLAV MALÍČEK, pamětník událostí
“Jsou věci, které člověk nezapomíná. Takže mnohé z toho mám v paměti, jako kdyby to tam bylo vyfotografované. Ale jsou věci, které už se za tu dobu vypařily, to je normální. Já si myslím, že to co jsme společně s kolegy tady ve Frenštátě udělali, že to bylo pro dobro Frenštátu.”

Pan Malíček stál nejen u zrodu Občanského fóra ve Frenštátě, ale účastnil se také většiny jednání týkajících se odsunu sovětské posádky z města. Setkání s mladými lidmi mají podle něj smysl. (v záběrech posledního vlaku jednání na radnici cca od 7:28)

MILOSLAV MALÍČEK, pamětník událostí
“Možná že toto u někoho vzbudí zájem a pak se na to podívá na podrobnosti, které se s tím vážou. Takže v tom směru to je v každém případě dobře.”

V příštím roce město zvažuje další novinky a alternativy jak žáky a studenty ještě více zapojit.

JAN REJMAN, starosta města
“Přemýšlíme nad tím, že bychom třeba šli přímo do těch škol s těmi pamětníky, ať ty děti mají možnost kontaktu přímo s těmi pamětníky té doby. Co se tady odehrávalo, protože ta živá vzpomínka je vždycky ta nejsilnější vzpomínka.”

Město k tomuto výročí vydalo tištěnou brožuru, která je zdarma k dostání v informačním centru. Přelomové události roku 1989 a 90 připomíná i panelová výstava umístěná před budovou muzea.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button