Ve skanzenu vodili medvěda
Fašankovými obyčeji, písněmi, tancem a lidovými maskami ožilo v sobotu 6. února Valašské muzeum v přírodě. Masopustu v Dřevěném městečku přálo počasí, a tak akci navštívily tisíce lidí.
[fvplayer src=“https://youtu.be/nq1871uvFj4″]Rožnovským muzeem voněly zabíjačkové pochoutky, slavil se Masopust a soutěžilo o nejlepší klobásu (TV Beskyd)
„Chodíme tu každý rok. To bujaré veselí nám vždycky nalije do žil optimismus. V řeznických stáncích si nakoupíme plné tašky klobásek, jitrnic a masa, pobavíme se, dobře pojíme a samozřejmě se napijeme něčeho ostřejšího,“ svěřili se Dana a Ivan Janák z Frenštátu pod Radhoštěm.
Další návštěvníci si dokonce zatancovali. „Strhlo nás to. Prostě jsem chytl manželku a vzal ji do kola. Jsme tady poprvé, u nás v Ostravě nic takového nemáme, fašanky známe jen z televize, není divu, že nás to pohltilo,“ usmál se Libor Opálka, který si domů odvážel nejen pochoutky z masa, ale také koláče a frgály.
Program začal už v deset hodin ráno. Návštěvníkům představily různé provedení masopustních obchůzek tři soubory. Místní Javořina a Soláň a folklorní soubor ze slovenské obce Prečín Limbora. Nechyběl ani tradiční tanec s medvědem, který protáčel mladé dívky. Děti z Farního sdružení ze Zašové předvedly vlastní obchůzky a nacvičenou hru o svaté Dorotě.
V klání O nejlepší valašskou klobásku získaly prvenství potraviny u Laciny z Kopřivnice. Druhé místo obsadil Milan Žabčík z Kateřinic a na třetí příčce se umístilo řeznictví a uzenářství Oldřicha Kubeši ze Všechovic.
Soutěž O nejlepší valašskou tlačenku vyhrála společnost Těšínské jatky, na druhém místě se umístilo Řeznictví Tichý z Háje ve Slezsku a třetí příčku obsadil Milan Žabčík z Kateřinic.
V klání O nejlepší řeznický stánek zvítězilo Řeznictví H + H z Hladkých Životic.
Krátce po patnácté hodině se rozezněl zvon dřevěného kostela svaté Anny, který zahájil pochod pohřebního průvodu členů veterán klubu folklorního souboru Radhošt, který pochoval basu. O hodinu později masopust skončil.