Chodník v Kulturní ulici je pro vozíčkáře nesjízdný

Pracovníci odboru rozvoje stavbyvedoucímu předvedli, že na invalidním vozíku je chodník nesjízdný. Foto: Alexandra Buršíková

Když se začal loni v červenci opravovat chodník v Kulturní ulici, všichni se těšili, až se už v září budou procházet podél finančního úřadu po nové zámkové dlažbě. Jenomže práce provázely komplikace, dělníci pracovali pomalu, někdy vůbec a dodavatelská firma nedodržela termín dokončení. Práce se protáhly téměř o čtyři měsíce a radnice firmu sankcionovala. A problémy se s dvousetmetrovým chodníkem s šedesátkou nových parkovacích stání, který radnici přišel na milion sedm set padesát tisíc korun, táhnou dál. Nyní se ukazuje, že v některých částech nedodržel stavebník normy pro bezbariérovost.

„Chodník byl hotový až v prosinci, kolaudace se posunula na jaro a ještě dnes řešíme s firmou různé dodělávky,“ povzdechl si vedoucí odboru rozvoje Ivo Marcin.

Na to, že v některých úsecích mají lidé s handicapem problém, upozornil pracovníky městského úřadu radní Petr Jelínek, který je upoután na invalidní vozík.

„Upozorňoval jsem na to už při stavbě. Předtím byl chodník v jedné rovině, nyní je na horní hranici obrubníků, přičemž vjezdová část je na dolní hranici obrubníků. Nájezdy a sjezdy jsou tak příkré a nevhodné,“ řekl Petr Jelínek, který musí jezdit jinudy.

„Když jedu dolů, hrozí, že udělám kotrmelec, když jedu nahoru, přední kolečka se zvedají a já padám dozadu,“ vylíčil radní s tím, že v domě bydlí další dva vozíčkáři, který nový chodník nemohou používat. A stejný problém podle něj musí řešit maminky s kočárky.

Starosta Radim Holiš svolal na středu 2. srpna schůzku s projektantem, stavbyvedoucím a referenty odboru rozvoje. Ta se konala přímo na místě.

„Provedli jsme měření, abychom zjistili, kdo udělal chybu. Také jsme zde udělali test s vozíkem a zjistili jsme, že chodník je skutečně nesjízdný. Je potřeba to dát ihned do pořádku,“ zdůraznil Radim Holiš.

Na zjištění chyby nebyla potřeba ani půlhodina. V projektu byl chodník zakreslen správně, špatné bylo jeho položení. Zástupce dodavatelské firmy Monstavby Morava pochybení uznal, k záležitosti se však odmítl vyjádřit.

„Při kontrole spádů jsme zjistili, že je úhel nájezdu větší, než povolují normy. S dodavatelskou firmou jsme se dohodli na opravě, hotovo má být do čtrnácti dnů,“ upřesnil Radomír Šnejdrla z odboru rozvoje.

Chodník v Kulturní ulici provází jedna komplikace za druhou. V dubnu hlasovali místní obyvatelé, za co utratí penále, které firma Monstavby Moravy zaplatila městu za nedodržení termínu dokončení stavby.

Zvolit si mohli mezi květinovou výsadbou trvalkami u vstupů do bytových domů, vybudováním lanových herních prvků pro větší děti, oprava chodníků nebo vybudování nového chodníku. K dispozici měli zhruba sto padesát tisíc korun.

„Lidé přišli s návrhem zkulturnit prostředí vnitrobloku, kde by se vysadila zeleň a upravily chodníčky. Problém ale je, že částka, kterou to bude stát, přesáhne penále. Musíme najít vhodný dotační titul,” uzavřel Ivo Marcin.

Komentáře

1 komentář

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here