tvb24
 • Vedení rožnovské radnice chystá k realizaci 25 investičních akcí.
 • Město Rožnov p. R. nabízí zdarma tašky na tříděný odpad. K vyzvednutí jsou ve vestibulu úřadu.
 • V Rožnově proběhne 28. 2. veřejné projednání změn autobusové linky Dolní Paseky - Koryčanské Paseky.
 • Město Frenštát p. R. přijímá nominace na ocenění Sportovec roku 2023. Info na www.mufrenstat.cz
 • Zastupitelé Frenštátu p. R. se k dalšímu jednání sejdou 29. 2. v 15 hodin. Sledujte živě na Beskydu.
 • Město Zubří nabízí k pronájmu části nebytových prostor v Klubu pro zájmovou a spolkovou činnost.
 • KAM VYRAZIT: Píseň jako symbol, beseda, 27. 2. 2024 od 17:00, Muzeum Zubří
 • KAM VYRAZIT: Jan Spěváček a Aleš Kauer, přednáška, 27. 2. 2024 v 17.00, Městská knihovna Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Jak na tablet a chytrý telefon, workshop, 28. 2. 2024 v 8.30, Městská knihovna Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Dobrý večer s muzikálem, 28. 2. 2024 v 19.00, Společenský dům Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Slawinski Theorem, koncert, 28. 2. 2024 ve 20.00, Hudební klub Vrátnice Rožnov p. R.
Nezařazené

Druhý ročník Hudebního fujaré spojil blues a folklor

Melodie blues, smyčcových nástrojů i cimbálu zněly v rožnovské 3. Etáži. Tvůrčí, produkčně-dramaturgický spolek Fujaré zde v úterý 9. května uspořádal druhý ročník koncertu Hudební fujaré. Posluchačům tentokrát zahrál americký bluesman z Tennessee David Evans a regionální cimbálová muzika Kosár.

Hudební fujaré je experimentální koncertní cyklus, spojující na jednom pódiu muzikanty rozmanitých stylů.

,,Letos zde máme větší žánrovou pestrost, jdeme do větších experimentů. Máme tady velkou bitvu bluesmana proti folkloristům, kteří na závěr vystoupí dohromady, i když se nikdy dřív neviděli. A v tom právě spočívá fujaré, ten kvas a míchání věcí. Folklor a blues pohromadě se jen tak nevidí, je to improvizace,“ prozradil Honza Petružela, pořadatel a představitel spolku Fujaré, který v Rožnově působí od loňského roku.

Muzikanti během večera vystoupili ve třech blocích. Jako první předvedla ukázku ze své tvorby  cimbálová muzika Kosár, která společně hraje od roku 2009.

,,Hrajeme lidovky, virtuózní kousky i židovské melodie, ale máme vlastní styl, který jsme si našli. I když hrajeme jednoduché lidové písničky, tak se je snažíme hrát takovým zábavnějším způsobem,“ promluvil o hudební tvorbě primáš skupiny Petr Vala.

Ve druhém bloku se představil americký muzikolog hrající dřevní blues z Memphisu David Evans. I když vystoupil v České republice už víckrát, v Rožnově zahrál poprvé a to rovnou dvakrát. Nejprve ve svém bloku, kde předvedl tradiční americké blues a poté společně s Kosárem.

,,Poslouchal jsem je, jsou vážně dobří a zdají se být velmi přizpůsobiví. Myslím, že dokáží zahrát cokoli. Jsem ohromen hudbou v této části republiky,“ vyjádřil se bluesman David Evans.

Fujaré  pořádá také divadelní zájezdy, přednášky či výtvarné instalace. Kromě prázdninové filmové projekce pod letním nebem s vystoupením živé muziky, atmosférou továrního dvora a barem připravuje spolek nový mezinárodní hudební festival Hlasy. Ten se uskuteční v sobotu 2. září v amfiteátru Valašského muzea v přírodě.

,,Na festivalu vystoupí jako hlavní hvězda a patronka Iva Bittová, která bude hrát s Vladimírem Václavkem. A jsme moc rádi, že pozvání přijal i Arkadiusz Glensk z Polska, který si říká Fismoll, což je velká hvězda, která vystoupila na mnoha festivalech a vydala spoustu desek,“ doplnil Honza Petružela.

Představí se také Banda a Trnki ze Slovenska, Klára Blažková a Ensemble Flair nebo Hlasoplet a těšit se můžete i na workshop s Ivou Bittovou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button