Horní Paseky slaví. Vodu jim město zavede do dvou let

Pracovníci radnice pozvali obyvatele Horních Pasek v úterý 27. června na veřejné projednání, kde je informovali, že obdrží v následujících dnech až týdnech smlouvy o právu provést stavbu. Do konce letošního roku totiž chce město mít územní rozhodnutí na stavbu. Foto: Alexandra Buršíková

Obyvatelé Horních Pasek nemají vodu. Letitý problém s absencí vodovodu se dědil ze starosty na starostu a už to vypadalo, že řešení nebude na dosah nikdy.

Počet lidí, který si nemůže jednoduše otočit kohoutkem, když mu vyschne studna, přitom není nijak malý. Tisíc sedm set. To už je malá obec.

„Nerozumím tomu, že když už se tady dělala kanalizace, proč nám město rovnou nezavedli vodu. Trpíme nedostatkem,“ vyjádřil se Jiří Coufal.

Stejně smýšlí i Otakar Jakubec. „Máme sice vlastní zdroj, ale přítok do studny je slabý, takže musíme stále šetřit. Nejhůře jsou na tom rodiny s malými dětmi,” vylíčil.

Také rodina Romana Tichelmanna na tom není nijak dobře. „Dcery mají pozemky ve Sladském, jedna už barák má, druhá staví, ale i když mají obě vrty, na vaření a pití to není, protože voda smrdí. Musí nakupovat pitnou,” prozradil muž.

Lidem v Horních Pasekách začalo být zřejmé, že se věci stáčí k lepšímu, na jaře. Začali totiž potkávat geodety. Nyní je studie proveditelnosti, kterou zpracovali pracovníci Vodovodu a kanalizací Vsetín (VaK), na světě a příprava stavby vodovodu vstoupila do druhé fáze. Začíná se pracovat na dokumentaci pro územní rozhodnutí.

Tu se nejprve uvolil nakreslit VaK, nicméně poté couvl a zpracování chtěl ponechat na městu. Zastupitelé tak museli schválit rozpočtové opatření, aby na projekt uvolnili peníze, s nimiž se původně nepočítalo. Vedení radnice se nicméně v červnu podařilo představenstvo společnosti přesvědčit, že příprava stavby je v takovém stupni rozpracování, že bude nejvhodnější, když ji dokončí VaK Vsetín.

„Nechceme ztrácet čas. Soutěž na zpracovatele dokumentace a poté příprava podpisu smlouvy by nás stála značné zdržení. Proto jsme představenstvo požádali, aby společnost projekt dotáhla,“ vylíčil starosta Radim Holiš.

Tento zásadní obrat v jednání městu ušetří téměř milion korun. „Sice jsme se dohodli na kompenzaci, určitě na tom ale budeme lépe, než kdybychom si to platili sami,“ vysvětlil Radim Holiš.

Vodojem a rozvodná síť přijde na osmdesát milionů korun. Cena bude ale odvislá od počtu připojených domácností. Může to být i padesát milionů korun.

„Budeme čekat na vhodné dotační tituly, takže je těžké předvídat, kdy se stavba rozběhne. Nejdříve to bude za rok,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje Ivo Marcin s tím, že obyvatelé Horních Pasek obdrží v následujících dnech až týdnech smlouvy o právu provést stavbu. Do konce letošního roku totiž chce město mít územní rozhodnutí na stavbu.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here