Jak vypadal Rožnov, když v něm žily jen tři tisíce lidí? Nahlédněte do knihy

Křestu knihy se zúčastnil za autory Milan Hambálek a Vojtěch Bajer (zcela vpravo), za vydavatele Tomáš Gross (uprostřed). Foto: Lukáš Španihel

Rožnov pod Radhoštěm ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Takový pohled nabízí kniha Zapomenutá zákoutí, kterou vydalo město a jejíž křest se konal na zahradě knihovny v úterý 20. června.

Na dvě stě historických fotografií nabízí historické pohledy na náměstí a jeho okolí, levý břeh, pravý břeh a paseky. Také každá z vesnic bývalého soudního okresu Rožnov má v knize zastoupení.

Snímky pořídili obchodníci a fotografové Osvald Kotouček a Vladimír Hambálek. Téměř tisícovku skleněných desek našel před řadou let na půdě domu otce bývalý profesor rožnovského gymnázia Milana Hambálek.

„Část fotografií zachytil přímo tatínek, část jich odkoupil společně s živností od Osvalda Kotoučka. Oba byli vášniví fotografové, chodívali po Rožnově a jeho okolí a pořizovali snímky, které pak prodávali jako pohlednice,“ popsal Milan Hambálek.

Autoři publikace jsou Milan Hambálek, Daniel Drápala a Vojtěch Bajer. Grafického zpracování se ujal Břetislav Vašek.

„Patří jim obrovský dík, odvedli velký kus dobré práce. Na příští rok připravujeme kalendář historických fotografií, možná se vrhneme i do obcí mikroregionu,“ řekl za vydavatele Tomáš Gross.

Kniha je v prodeji v turistickém informačním centru města. Zájem o ni je obrovský.

„Zajímá mě historie města. A tak, když jsem se dozvěděla od profesora Hambálka, že tato kniha, chtěla jsem ji mít,“ prozradila například Petra Viktoříková.

Zdeněk Terner publikaci koupil nejprve jako dárek. „Když jsem do ní nahlédl, hned jsem věděl, že ji musím mít taky. Samozřejmě mě jako rodáka zajímá, jaká je historie místa, v němž bydlím,“ řekl.

Knih je podle vydavatele dostatek, vyšla nákladem tří tisíc kusů.

 

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here