Je čas na příhlášky do soutěže Vesnice roku. Obce Zlínského kraje jsou nejúspěšnější

Vesnicí roku se loni stala Kašava. Foto: archiv obce

Obce mohou podávat přihlášky do soutěže Vesnice roku. Tradiční klání, které každoročně vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj a další instituce, si klade za cíl povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova.

Zlínský kraj je v posledních letech, co do umístění jeho zástupců v celostátním kole, vůbec nejúspěšnějším krajem v Česku. Za posledních jedenáct ročníků soutěže zvítězila na celostátní úrovni vesnice ze Zlínského kraje hned pětkrát. Vloni to byla Kašava, o dva roky dříve Kateřinice, v roce 2011 triumfovala Komňa, v roce 2008 Lidečko a v roce 2006 Liptál.

„Chtěl bych tímto vyzvat starosty, aby neváhali své obce do soutěže přihlásit. Jsem přesvědčen o tom, že vesnice našeho kraje mají co nabídnout a že se v nich dobře žije, o čemž svědčí i to, že naši zástupci pravidelně dosahují velkých úspěchů v celostátních kolech soutěže,” řekl krajský radní zodpovědný za rozvoj venkova Jan Pijáček.

Stejně jako v minulých letech hodlá také letos Zlínský kraj obce, které se nejlépe umístí v krajském kole, finančně odměnit. Celkem mezi ně rozdělí dva miliony korun. Chce tím ocenit příkladnou práci místních samospráv.

Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru s maximálně 7 500 obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu.

„Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, do celostátního kola pak postupuje za každý kraj jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha. V rámci celostátního kola jsou vyhodnocena první tři místa,“ přiblížil mluvčí zlínského krajského úřadu Jan Vandík.

Předmětem hodnocení jsou například koncepční dokumenty obce, její společenský život a aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, stav infrastruktury a občanské vybavenosti, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky, zeleň a krajinu či informační technologie a připravované záměry.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here