tvb24
 • Veřejné projednání k vodovodu Horní Paseky proběhne ve středu 29. 11. od 16.30 hodin u Janoštíka.
 • Cenu města Rožnov p. R. za rok 2023 získala společnost Neovit s.r.o. za rekonstrukci Brillovky.
 • V rožnovské knihovně proběhne 29. listopadu od 16.00 hodin přednáška Jak na energie po roce 2023.
 • Rožnovské i frenštátské náměstí už zdobí vánoční strom, slavnostně se rozsvítí v pátek 1. prosince.
 • Město Frenštát p. R. získalo dotaci na projekt Odborná pomoc pro rodiny. Info na www.mufrenstat.cz
 • Město Frenštát p. R. koupilo tankovací nádrž na pohonné hmoty. Úspora má být až 2 Kč na litru nafty.
 • Frenštátská Charita hledá koledníky pro Tříkrálovou sbírku 2024.
 • KAM VYRAZIT: Muzikály naruby, koncertní show, 28. 11. 2023 v 19.00, Dům kultury Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Jak se točí pohádka, přednáška, 28. 11. 2023, v 17.00, Muzeum Zubří
 • KAM VYRAZIT: Rozsvícení Vánočního stromu, 1. 12. 2023, celodenní program, náměstí Míru
 • KAM VYRAZIT: Rozsvícení Vánočního stromu a jarmark, 1.-2. 12. 2023 v 17.00, Masarykovo náměstí
 • KAM VYRAZIT: Rozsvícení Vánočního stromu, 3. 12. 2023 v 15.00, centrum Zubří
 • KAM VYRAZIT: Vánoční hvězdička, divadlo, 3. 12. 2023 v 15.30, malý sál Domu kultury Frenštát p. R.
Nezařazené

Jsou handicapovaní. A zaměstnavatel jim dluží mzdy

Lidé se změněnou pracovní schopností hledají zaměstnání těžce. Když tedy v Rožnově otevřel pobočku výrobce ručních svíček Ateliér Impala a nabídl místo dvanácti lidem s psychickým postižením, vypadalo to skoro na zázrak. Příběh se začal odvíjet jako knížka s působivým čtením a dobrým koncem. Jenomže. Trval jen krátce a happyendem rozhodně neskončil. Chráněná dílna, která byla otevřena v obchodním domě Láz, nepřežila ani podzim. A zaměstnancům dosud dluží výplaty.

„Zaměstnání mi bylo nabídnuto vloni na podzim. Byla jsem šťastná za výborné podmínky, a proto jsem odešla z předešlého místa a nastoupila na nové. Práce byla zajímavá a bavila nás. Ručně jsme vyráběli svíčky a také je balili, měli jsme krátké úvazky a kolektiv byl velmi příjemný,“ popsala bývalá zaměstnankyně, která si nepřála zveřejnit jméno.

Zpočátku šlo všechno tak hladce, jako když se roztírá margarín na krajíci chleba. „Za dva měsíce se ale začaly dít změny. Výplata na účet chodila se zpožděním, z práce nás pouštěli čím dál dříve a my tušili, že něco není v pořádku. V prosinci jsme do dílny chodili už jen na tři i méně hodin,“ vylíčila zklamaná žena, která na sklonku roku, přesně 21. prosince, dostala společně s ostatními kolegy výpověď.

„Museli jsme ji podepsat ještě týž den a nastoupit na nemocenskou. Šéf nám to vysvětlil tak, že musí vyřídit papíry a v únoru nebo v březnu nás znovu zaměstná. Věřili jsme tomu až do chvíle, kdy s námi přestal komunikovat. Nebral telefony, nereagoval na emaily,“ povzdychla si žena, která se nyní cítí podvedena.

Zklamaní pracovníci, kterým dosud nebyla vyplacena mzda za poslední měsíc, se rozhodli vzít osud do svých rukou. Požádali o právní pomoc občanské sdružení Pod křídly. „Podali jsme podnět k prošetření na Státní úřad inspekce práce. Na základě kontroly budeme s klienty řešit co a jak dál. Nicméně i když úřad dojde k názoru, že zaměstnavatel pochybil, nemá možnost, jak mu přikázat, aby mzdu proplatil. Může však v případě porušení pracovně právních předpisů udělit sankci,“ přiblížila Tereza Ševčíková ze sdružení Pod křídly.

Podle ní je jedinou možností, jak se peněz domoci, podání žaloby na zaplacení dlužné mzdy. „Praktická vymahatelnost bude ale komplikovaná, protože firma není transparentní. V obchodním rejstříku má sídlo v Praze, ale korespondence se vrací,“ popsala Tereza Ševčíková.

V chráněné dílně pracovali i klienti společnosti Iskérka. „Ti se cítí být podvedeni. Nelíbí se jim nespravedlnost a usilují o to, aby byla napravena. Řadě z nich se zhoršil psychický stav, protože i při malém příjmu pro ně bylo zaměstnání nadějí návratu do běžného života,“ řekla ředitelka Alena Jbaili.

Podle ní je zaměstnavatelů, kteří nabízejí práci psychicky nemocným lidem, pomálu.  „Je tady Jan Panc, který provozuje sběrný dvůr, svaz ochránců přírody Salamandr a rožnovská farnost. Když nás proto oslovili zástupci Ateliéru Impala s tím, že by rádi otevřeli chráněnou dílnu, brali jsme to jako velmi pozitivní obrat k lepšímu a s klienty začali pracovat na tom, aby byli připraveni nastoupit. Lidé z Impaly slibovali tak skvělé podmínky, že to vypadalo jako splněný sen. Práce měla být přidělována na základě schopností a výběr délky úvazku byl ponechán na přání zaměstnanců,“ popsala Alena Jbaili, která je jednáním firmy zklamaná.

Zpočátku se pracovníci Iskérky snažili klientům nevyplacené mzdy vymoci. „Zástupci Impaly mi to týden za týdnem slibovali, až mi nakonec přestali brát telefon,“ řekla ředitelka.

Jednatel Ateliéru Impala Pavel Vertich zdůvodnil zavření chráněné dílny a propuštění zaměstnanců tím, že mu vsetínský úřad práce neschválil příspěvek na provoz chráněných pracovních míst. „Proto se to celé zhatilo. Jsme nyní ve složité situaci. Chceme dostát zákonu a bývalým zaměstnancům mzdy vyplatit, dosud jsme na to ale neměli peníze, “ řekl Pavel Vertich, který slíbil závazky uhradit do 14. července.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button