tvb24
  • Rožnovská městská rada vyhlásila výběrové řízení na dodavatele stavby Kulturního centra.
  • Město Rožnov p. R. hledá nové kolegy na pozici pomocný dělník/dělnice. Info na www.roznov.cz
  • Rožnovské letní kino promítá na náměstí, v parku i Brillovce. Program na www.roznov.cz
  • Odkanalizování frenštátské lokality Planiska pokračuje II. etapou.
  • Frenštátský fotbalový klub SK Beskyd oslavil 100. výročí.
  • Zuberský sběrný dvůr bude v době od 22. do 31. 7. 2024 uzavřen.
  • KAM VYRAZIT: We Are Domi, Vojtík, koncert, 2. 8. 2024 v 19.00, Brillovka, nádvoří, Rožnov p. R.
  • KAM VYRAZIT: Malina Brothers, koncert, 4. 8. 2024 v 18.00, městský park Rožnov p. R.
  • KAM VYRAZIT: Folk Team, koncert, 9. 8. 2024 v 19.30, Autokemp Frenštát p. R.
  • KAM VYRAZIT: Young, Wild and Free Festival, koncert, 16. 8. 2024 v 19.00, Vrátnice, Rožnov p. R.
  • KAM VYRAZIT: Tomáš Matonoha a přátelé, zábavný pořad, 18. 8. 2024 v 18.00, hudební altán, Rožnov p. R.
Nezařazené

Jsou handicapovaní. A zaměstnavatel jim dluží mzdy

Lidé se změněnou pracovní schopností hledají zaměstnání těžce. Když tedy v Rožnově otevřel pobočku výrobce ručních svíček Ateliér Impala a nabídl místo dvanácti lidem s psychickým postižením, vypadalo to skoro na zázrak. Příběh se začal odvíjet jako knížka s působivým čtením a dobrým koncem. Jenomže. Trval jen krátce a happyendem rozhodně neskončil. Chráněná dílna, která byla otevřena v obchodním domě Láz, nepřežila ani podzim. A zaměstnancům dosud dluží výplaty.

„Zaměstnání mi bylo nabídnuto vloni na podzim. Byla jsem šťastná za výborné podmínky, a proto jsem odešla z předešlého místa a nastoupila na nové. Práce byla zajímavá a bavila nás. Ručně jsme vyráběli svíčky a také je balili, měli jsme krátké úvazky a kolektiv byl velmi příjemný,“ popsala bývalá zaměstnankyně, která si nepřála zveřejnit jméno.

Zpočátku šlo všechno tak hladce, jako když se roztírá margarín na krajíci chleba. „Za dva měsíce se ale začaly dít změny. Výplata na účet chodila se zpožděním, z práce nás pouštěli čím dál dříve a my tušili, že něco není v pořádku. V prosinci jsme do dílny chodili už jen na tři i méně hodin,“ vylíčila zklamaná žena, která na sklonku roku, přesně 21. prosince, dostala společně s ostatními kolegy výpověď.

„Museli jsme ji podepsat ještě týž den a nastoupit na nemocenskou. Šéf nám to vysvětlil tak, že musí vyřídit papíry a v únoru nebo v březnu nás znovu zaměstná. Věřili jsme tomu až do chvíle, kdy s námi přestal komunikovat. Nebral telefony, nereagoval na emaily,“ povzdychla si žena, která se nyní cítí podvedena.

Zklamaní pracovníci, kterým dosud nebyla vyplacena mzda za poslední měsíc, se rozhodli vzít osud do svých rukou. Požádali o právní pomoc občanské sdružení Pod křídly. „Podali jsme podnět k prošetření na Státní úřad inspekce práce. Na základě kontroly budeme s klienty řešit co a jak dál. Nicméně i když úřad dojde k názoru, že zaměstnavatel pochybil, nemá možnost, jak mu přikázat, aby mzdu proplatil. Může však v případě porušení pracovně právních předpisů udělit sankci,“ přiblížila Tereza Ševčíková ze sdružení Pod křídly.

Podle ní je jedinou možností, jak se peněz domoci, podání žaloby na zaplacení dlužné mzdy. „Praktická vymahatelnost bude ale komplikovaná, protože firma není transparentní. V obchodním rejstříku má sídlo v Praze, ale korespondence se vrací,“ popsala Tereza Ševčíková.

V chráněné dílně pracovali i klienti společnosti Iskérka. „Ti se cítí být podvedeni. Nelíbí se jim nespravedlnost a usilují o to, aby byla napravena. Řadě z nich se zhoršil psychický stav, protože i při malém příjmu pro ně bylo zaměstnání nadějí návratu do běžného života,“ řekla ředitelka Alena Jbaili.

Podle ní je zaměstnavatelů, kteří nabízejí práci psychicky nemocným lidem, pomálu.  „Je tady Jan Panc, který provozuje sběrný dvůr, svaz ochránců přírody Salamandr a rožnovská farnost. Když nás proto oslovili zástupci Ateliéru Impala s tím, že by rádi otevřeli chráněnou dílnu, brali jsme to jako velmi pozitivní obrat k lepšímu a s klienty začali pracovat na tom, aby byli připraveni nastoupit. Lidé z Impaly slibovali tak skvělé podmínky, že to vypadalo jako splněný sen. Práce měla být přidělována na základě schopností a výběr délky úvazku byl ponechán na přání zaměstnanců,“ popsala Alena Jbaili, která je jednáním firmy zklamaná.

Zpočátku se pracovníci Iskérky snažili klientům nevyplacené mzdy vymoci. „Zástupci Impaly mi to týden za týdnem slibovali, až mi nakonec přestali brát telefon,“ řekla ředitelka.

Jednatel Ateliéru Impala Pavel Vertich zdůvodnil zavření chráněné dílny a propuštění zaměstnanců tím, že mu vsetínský úřad práce neschválil příspěvek na provoz chráněných pracovních míst. „Proto se to celé zhatilo. Jsme nyní ve složité situaci. Chceme dostát zákonu a bývalým zaměstnancům mzdy vyplatit, dosud jsme na to ale neměli peníze, “ řekl Pavel Vertich, který slíbil závazky uhradit do 14. července.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button