Palackou ulici obsadily sochy z písku

Práce na jedné soše zabrala výtvarníkům v průměru sedm dní. Foto: Lukáš Španihel

Na počátku bylo sto deset tun písku, které na roh ulic Palackého a Boženy Němcové navezly desítky náklaďáků. Poté následovaly dva měsíce práce. A výsledek? Devět soch z písku, většinou se zvířecí tématikou. Výstavu, která potrvá do konce září, otevřeli pořadatelé tradiční akce Ledové a sněhové království.

„První ročník jsme uspořádali před třinácti lety,ten poslední se uskutečnil v roce dva tisíce šest. Výstava se tak do Rožnova pod Radhoštěm vrací po jedenácti letech,“ připomněla organizátorka Dagmar Hrabalová z Art centra Dagi.

Autorkami děl jsou rožnovské výtvarnice Dagmar a Adéla Hrabalovy, které přizvaly ještě místního bakaláře umění Lukáše Kociána.

„Jednu sochu jsme dělali zhruba sedm dní. Nejprve jsme vytvořili velký kubus, který jsme hodně napěchovaly, což je asi úplně nejdůležitější, no a potom už jsme jen odebírali, odebírali, odebírali a pak zafixovali kvůli odolnosti vůči vlivům počasí,“ vysvětlila postup Adéla Hrabalová.

Otevřeno je každý den od deseti dopoledne do šesti hodin večer. Vstupné činí od 67 do 95 korun, uplatnit se dají nejrůznější slevy.

A kdo nechce jen obdivovat krásu už hotového, může si vyrobit sochu vlastní. „Výstava není určena jen dětem, ale samozřejmě také dospělým. Připravili jsme pro ně obří pískoviště s velkou formou, takže je možné si to tady užít aktivně a přitom si třeba zavzpomínat dětská léta,“ přiblížila Dagmar Hrabalová.

K vidění je na výstavě například lev, želva či chobotnice. „Mně nejvíce zaujal lachtan, protože mám rád vodní zvířata. Je to tady super, moc se mi tady líbí,“ řekl například teeneger David Krajina.

Monika Jabůrková tak jasné preference neměla. „Líbí se mi všechny sochy, nedokážu říct, která nejvíce. Úplně nejlepší je ale to pískoviště. Člověk si fakt vyhraje. Vůbec jsem netušila, že v sobě tu dětskou tvořivost ještě nosím,“ usmála se mladá žena.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here