tvb24
 • Rožnovská ZŠ Videčská otevírá přípravnou třídu pro školní rok 2024/25. Info na www.zsvidecska.cz
 • Město Rožnov p. R. hledá jednatele/jednatelku společnosti Komerční domy Rožnov. Info na www.roznov.cz
 • Rožnovský spolek Tylovjané zve na společný uklid Horeček, sraz v sobotu 20. 4. 2024 v 9.00 u křížku.
 • Město Frenštát p. R. spustilo 2. kolo podávání žádostí o dotace na podporu jednorázových akcí.
 • Frenštátská pobočka České pošty oznámila novou otevírací dobu. Od května bude mít v sobotu zavřeno.
 • V Zubří otevřou 19. dubna v 16 hodin nové psí hřiště. Info na www.mesto-zubri.cz
 • KAM VYRAZIT: AF Band, koncert, 19. 04. 2024 v 20.00, Hudební klub Vrátnice Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Den zdraví a prevence, přednáška, 20. 04. 2024 v 9.00, Městská knihovna Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Jak víla Modrovláska splnila tři přání, divadlo, 21. 4. 2004 od 15.30, Kino Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Bezruký Frantík, přednáška, 22. 04. 2024 v 16.00, Městská knihovna Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Ladislav Zibura, přednáška, 22. 4. 2024 v 18.00, Kino Frenštát p. R.
Nezařazené

Psychobudka zprostředkuje studentům a školákům prožitky schizofreniků

Psychobudka, v níž si lidé prostřednictvím interaktivního filmu vyzkoušejí, jaké je to trpět schizofrenií, bude od úterý 26. června do čtvrtku 28. června instalována ve vestibulu rožnovského gymnázia.

„V úterý a ve čtvrtek bude přístupná pro studenty třetích ročníků, ve středu dopoledne si ji přijdou vyzkoušet žáci 8. a 9. tříd ze Základní školy Pod Skalkou a odpoledne zájemci ze společnosti Iskérka,“ vysvětlila učitelka gymnázia Šárka Hlaváčová.

Psychobudka slouží jako projekční box, tedy interaktivní kino pro jednoho. V něm je promítán experimentální film Do vlastních rukou. Ten natolik sugestivně propojuje realitu s fiktivním prostředím, že umožňuje zdravým lidem, aby se ponořili do světa schizofreniků a prožili alespoň zlomek toho, co nemocní, kteří se neléčí, prožívají každý den.

„Snažíme se bojovat proti stigmatům. Lidé trpící duševními poruchami jsou součástí společnosti a je třeba je takto vnímat. Jsme přesvědčeni, že když seznámíme studenty s tím, co prožívají psychicky nemocní, můžeme jejich případně negativní náhled na problém ovlivnit,“ řekla Šárka Hlaváčková.

Psychobudka je v republice jediná svého druhu. Vlastní ji Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Slouží tedy zejména medikům a pracujícím na oddělení psychiatrie, ale také rodinným příslušníkům a přátelům nemocných.

„Díky ní totiž lépe porozumíte příznakům, které prožívají nemocní,“ vysvětlila ředitelka Iskérky Alena Jbaili s tím, že osvěta u studentů je důležitá i z toho důvodu, že schizofrenie a další psychické nemoci propukají kolem sedmnáctého až osmnáctého roku, tedy v době, kdy je člověk křehký a tlak na výkon a úspěch je přitom zvýšený.

Pobyt v psychobudce se v závislosti na vnímavosti a schopnosti diváka ve správný okamžik reagovat liší. Průměrně trvá od sedmi do devíti minut.

„Pokud bude mít někdo zájem si ji vyzkoušet, ať nám zavolá, abychom mu na středeční odpoledne zajistili termín,“ řekla Alena Jbaili. Volat lidé mohou na číslo 774 064 755.

Psychobudka by se mohla do Rožnova v příštích letech vrátit. „Bylo by přínosné, kdyby si ji mohla vyzkoušet široká veřejnost, musíme pro ni ale zajistit prostory, v nichž by byla po celou dobu hlídaná,“ přiblížila ředitelka Iskérky Alena Jbaili.

Co je to schizofrenie:

Celosvětově je schizofrenií trpí až padesát miliónů lidí, v České republice je to téměř sto tisíc osob. Onemocnění je závažné a často zneschopňující, což znamená, že u nemocných dochází ke ztrátě kontaktu s realitou, mají těžkosti odlišit fantazii od reality, trpí poruchami myšlení a ovládání emocí. Nemoc způsobuje porucha mozku a projevuje se akutními epizodami bludů (falešná přesvědčení, která nelze racionálně vysvětlit), halucinacemi (obvykle ve formě neexistujících hlasů), celkovou ztrátou zájmu o cokoliv a depresivními příznaky. Rozhodně však schizofrenii nelze považovat za synonymum pro mnohočetnou poruchu osobnosti, tak jak tuto chorobu mnozí laici vnímají.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button