tvb24.cz
 • V Rožnově p. R. připravili další ročník Parního léta. Více info na www.roznov.cz
 • Příznivci skútrů přijedou do Rožnova p. R. Od 1. do 4. 6. je pro ně i veřejnost připravený bohatý program.
 • Rožnovský strategický výbor doporučuje koupi budovy bývalého internátu. Vzniknout tady mají byty.
 • Frenštát hledá provozovatele občerstvení v místním kině. Provoz bude možný i mimo promítací hodiny.
 • Plánovaná odstávka vody ve Frenštátě p. R. proběhne 30. května na ulicích Horní a Nádražní.
 • V Zubří mohou lidé znovu navrhovat investice v rámci participativního rozpočtu “Nápady pro Zubří.”
 • KAM VYRAZIT: Benefiční koncert sboru Rosénka, 27. 5. 2023 ve 14.30, kostel Všech svatých Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Frenohraní, festival, 27. 5. 2023 od 14.00, volejbalové hřiště u Sokolovny Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Opice skořice,loutkového představení, 27. 5. 2023 v 10.00, Společenský dům Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Etc…, koncert bigbítové legendy, 2. 6. 2023 v 19.00, nádvoří Brillovky Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Čokoládová trepka 2023, sportovní den, 10. 6. 2023 od 13.00, Polyfunkční centrum Zubří
Nezařazené

Psychobudka zprostředkuje studentům a školákům prožitky schizofreniků

Psychobudka, v níž si lidé prostřednictvím interaktivního filmu vyzkoušejí, jaké je to trpět schizofrenií, bude od úterý 26. června do čtvrtku 28. června instalována ve vestibulu rožnovského gymnázia.

„V úterý a ve čtvrtek bude přístupná pro studenty třetích ročníků, ve středu dopoledne si ji přijdou vyzkoušet žáci 8. a 9. tříd ze Základní školy Pod Skalkou a odpoledne zájemci ze společnosti Iskérka,“ vysvětlila učitelka gymnázia Šárka Hlaváčová.

Psychobudka slouží jako projekční box, tedy interaktivní kino pro jednoho. V něm je promítán experimentální film Do vlastních rukou. Ten natolik sugestivně propojuje realitu s fiktivním prostředím, že umožňuje zdravým lidem, aby se ponořili do světa schizofreniků a prožili alespoň zlomek toho, co nemocní, kteří se neléčí, prožívají každý den.

„Snažíme se bojovat proti stigmatům. Lidé trpící duševními poruchami jsou součástí společnosti a je třeba je takto vnímat. Jsme přesvědčeni, že když seznámíme studenty s tím, co prožívají psychicky nemocní, můžeme jejich případně negativní náhled na problém ovlivnit,“ řekla Šárka Hlaváčková.

Psychobudka je v republice jediná svého druhu. Vlastní ji Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Slouží tedy zejména medikům a pracujícím na oddělení psychiatrie, ale také rodinným příslušníkům a přátelům nemocných.

„Díky ní totiž lépe porozumíte příznakům, které prožívají nemocní,“ vysvětlila ředitelka Iskérky Alena Jbaili s tím, že osvěta u studentů je důležitá i z toho důvodu, že schizofrenie a další psychické nemoci propukají kolem sedmnáctého až osmnáctého roku, tedy v době, kdy je člověk křehký a tlak na výkon a úspěch je přitom zvýšený.

Pobyt v psychobudce se v závislosti na vnímavosti a schopnosti diváka ve správný okamžik reagovat liší. Průměrně trvá od sedmi do devíti minut.

„Pokud bude mít někdo zájem si ji vyzkoušet, ať nám zavolá, abychom mu na středeční odpoledne zajistili termín,“ řekla Alena Jbaili. Volat lidé mohou na číslo 774 064 755.

Psychobudka by se mohla do Rožnova v příštích letech vrátit. „Bylo by přínosné, kdyby si ji mohla vyzkoušet široká veřejnost, musíme pro ni ale zajistit prostory, v nichž by byla po celou dobu hlídaná,“ přiblížila ředitelka Iskérky Alena Jbaili.

Co je to schizofrenie:

Celosvětově je schizofrenií trpí až padesát miliónů lidí, v České republice je to téměř sto tisíc osob. Onemocnění je závažné a často zneschopňující, což znamená, že u nemocných dochází ke ztrátě kontaktu s realitou, mají těžkosti odlišit fantazii od reality, trpí poruchami myšlení a ovládání emocí. Nemoc způsobuje porucha mozku a projevuje se akutními epizodami bludů (falešná přesvědčení, která nelze racionálně vysvětlit), halucinacemi (obvykle ve formě neexistujících hlasů), celkovou ztrátou zájmu o cokoliv a depresivními příznaky. Rozhodně však schizofrenii nelze považovat za synonymum pro mnohočetnou poruchu osobnosti, tak jak tuto chorobu mnozí laici vnímají.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button