Ulice Zubří ožily maškarami

Maškary, mezi kterými nesmí chybět medvěd či slaměný, nevěsta s ženichem, šašci nebo cikáni, vyšly v Zubří v sobotu 6. února na obchůzky.

[fvplayer src=”https://youtu.be/L1_hU36ehEQ”]

Zubřím prošel masopustní průvod, tančilo se po cestě i mezi paneláky (TV Beskyd)

Fašankovým průvodem se také tam ohlásil konec masopustního období, které trvá od svátku Tří králů do Popeleční středy. „Masopustní tradice u nás vymizela na desítky let. Velkou zásluhu na tom, že se do našeho města před šesti lety vrátila, má Jirka Krčmář z našeho souboru. Na tři desítky masek projdou v průvodu na tři čtvrtiny Zubří,“ vysvětlil vedoucí Valašského souboru písní a tanců Beskyd Vítězslav Staňo.

Program začal už v deset hodin ráno před místním Klubem, kde si mohli příchozí nakoupit masopustní pochoutky. O půl jedenácté se průvod vydal k rozcestí na staré Zubří a poté zpátky na Rožnovskou ulici. „Obnovení tradice velmi vítám. Lidé mají dnes starostí nad hlavu, takže je příjemné odreagování na chvíli se ocitnout ve světě, kde člověka nic netrápí. Mám tyto věci rád, kdysi jsem tančíval ve Valašském souboru písní a tanců, takže se rád zajdu na kamarády podívat,“ vylíčil Jiří Budínský.

On i jeho žena si masopust užívají o to více, že tradice ze Zubří vymizela ještě v době, než se narodili. „Proto si myslím, že by se zvyky měly dodržovat. Už kvůli mladým lidem, aby viděli, jak to kdysi na dědinách chodívalo,“ řekla Zdeňka Budínská.

Fašanku se zúčastnil také starosta Lubomír Vaculín. „Tradice patří k životu. Soubor Beskyd loni oslavili sedmdesáté výročí a já jsem rád, že pracuje s malými dětmi a že valašské hodnoty se díky němu předávají z generace na generaci,“ poznamenal starosta.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here