Jak se stát filatelistou? Stačí zdědit kufr známek

Zdeněk Růža za svůj život nasbíral několik tisíc známek. Foto: archiv SR

Zhruba dvakrát za měsíc se scházejí filatelisté z Rožnova pod Radhoštěm ve Středisku volného času. Patří mezi ně i Zdeněk Růža, který zde dochází pravidelně už patnáct let.

„Tenkrát, když jsem tu před lety přišel, tak jsem byl nejmladší. Na poště jsem nakoupil známky, které vyšly a poté jsem je zde rozdělil mezi stálé předplatitele, abonenty“, říká Růža, který známkám přišel na chuť už jako dítě. Dnes jej mrzí, že poslední generace už filatelie příliš neláká.

„Jako malý kluk jsem si kupoval známky s auty nebo motýly, tehdy jsem si pro ně chodil do trafik. Potom jsem to na nějakou dobu odložil do šuplíku, ale když umřel manželčin děda, vášnivý filatelista, zdědil jsem kufr známek,“ vzpomíná na dvacet pět let starou událost rožnovský filatelista.

„Začal jsem se jimi přebírat a abych se zorientoval, kupoval jsem katalogy a odborné knížky.“

Zdeněk Růža není sběratelem unikátních a speciálních známek s vysokou nominální hodnotou.

„Žádné drahé speciality nemám, ještě ani kompletní Československo jsem nedosbíral. Některé známky se hůře shánějí a jiné například z první republiky, jsou dost drahé. Až budu za dva roky v důchodu, tak že na to budu mít více času,“ slibuje.

Přesto však pár známek, přesahující stokorunovou hodnotu má.

„Ale že bych měl Modrého Mauritia nebo rakouskou Desetikorunu, tak to ne“, říká s úsměvem a přiznává, že tou nejoblíbenější tematikou na známkách jsou umělecká díla jako sochy a obrazy.

„Ve světe uznávají, že máme jedny z nejpěknějších známek, protože ve většině zemí se tisknou barevným ofsetem, kdežto u nás a na Slovensku se pořád ještě dělají z rytin,” vysvětluje Zdeněk Růža.

„Když máte citlivé prsty, tak poznáte, jestli na ní je otisk rytiny, protože je takový plastický, kdežto barevný ofset je jen obrázek“, vysvětluje.

Za svůj život nasbíral tisíce známek.

„Odhadl bych to na nějakých dvacet až pětadvacet alb. A když vezmeme, že album má třicet nebo čtyřicet listů, tak je těch známek opravdu dost. Plus mám ještě některé neroztříděné v obálkách“, zamýšlí se a vypráví jakým způsobem ke známkám přichází nejčastěji: „Ty nové si kupuji na poště a jinak jezdím po burzách,” říká filatelista s tím, že 2. Valašská filatelistická a sběratelská burza se uskuteční v prostorech konferenčního sálu Sušáku v neděli 21. května.

Mirek Štůrala

Komentáře

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here