Zubřané očekávají referendum, zatím ale nevědí, o čem budou hlasovat

Zastupitelé se ve čtvrtek 11. května nedohodli na programu. Po hodině tak bylo jednání ukončeno. Foto: Alexandra Buršíková

Kdo přišel ve čtvrtek 11. května za zasedání zastupitelstva v Zubří, ten nečekal, že ani ne po hodině bude jednání ukončeno kvůli neschválení programu. Sporným bodem bylo vyhlášení referenda na stavbu multifunkčního areálu za dvě stě deset milionů korun. Ten se snažila prohlasovat koalice. Petiční výbor, jemuž dává zapravdu opozice, ale sbíral podpisy pro jinou otázku. Lidé by podle něj měli hlasovat jen o tom, zda chtějí nebo nechtějí ve městě krytý bazén za sto dvacet milionů korun.

„V době, kdy jsem zahájil hlasování, nebyla nadpoloviční většina zastupitelů pro schválení programu, neboť ne všichni byli přítomni a někteří se zdrželi. Byl jsem proto povinen jednání ukončit,“ vysvětlil starosta Lubomír Vaculín.

Potvrdil, že další zasedání zastupitelů bude chtít svolat co nejdříve. Trvá ale na tom, že by se lidé měli vyjádřit k celému projektu tak, jak je navržen.

„Tlačí nás čas, běží soutěž na dodavatele stavby. Podle nastaveného harmonogramu by mělo být do třicátého června rozhodnuto a měli bychom podepsat smlouvu. Ale já předtím potřebuji znát názor občanů. Nemáme už velký časový prostor, ale pořád ještě nějaký zbývá. Počkáme na další jednání zastupitelstva. Pokud bude referendum s otázkou o celém multifunkčním areálu schváleno, hned jej vyhlásíme. Musí se konat nejpozději do konce června,“ popsal Lubomír Vaculín.

Opoziční zastupitelé však mají zcela odlišnou představu.

„My jsme starostu informovali devátého května, že petiční výbor předal městskému úřadu listiny s více než patnácti sty podpisy. K vyhlášení referenda jich přitom bylo potřeba jen devět set třicet.  Úředníci mají nyní patnáct dnů na to, aby zkontrolovali, zda je vše v pořádku. Pokud ano, mělo by se svolat jednání zastupitelstva, kde se rozhodne, zda bude referendum vyhlášeno podle občanské iniciativy, nebo ne,“ vysvětlil Vlastislav Janků.

Podle něj chtěla koalice předejít opozici, a proto se o referendu mělo hlasovat už ve čtvrtek 11. května.

„To se mi nelíbí. Ta otázka by měla směřovat jen na krytý bazén, protože ten je na celém projektu nejdražší a není na něj dotace. Navíc jeho provozní ztráta dosáhne ročně tří milionů korun. Lékařský dům, domov pro seniory i koupaliště je potřeba, krytý bazén však mají Zubřané v pět kilometrů vzdáleném Rožnově i ve Valašském Meziříčí, které je jen deset kilometrů daleko,“ vylíčil zmocněnec petičního výboru Martin Novák.

Kdy budou zastupitelé o referendu hlasovat a na jakou otázku nakonec budou nakonec lidé odpovídat, očekávají v Zubří s napětím.

 

Komentáře

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here